MROŽEKOV ŽIVOT OKOM KAMERE

Izložba fotografija Pavela Hare „Mrožek – život je vredan života“, ostvarena u saradnji sa Fondacijom Slavomira Mrožeka iz Poljske, biće otvorena u Ateljeu 212 će 29. oktobra.

Ova izložba je reportaža o poslednje dve godine života Slavomira Mrožeka, jednog od najizvođenijih dramskih pisaca druge polovine 20. veka, velikana moderne poljske kulture, čoveka koji je svoju kreativnu priču započeo kao satirični ilustrator, nastavio kao pisac kratkih priča, a planetarnu slavu stekao kao autor drama apsurda i groteske. Njegove groteske i apsurdi iz drama ušli su i u svakodnevni govor Poljaka frazom „kao od Mrožeka“.

Slavomir Mrožek (1930-2013) spada u najveće poljske autore 20. veka. Počeo je kao ilustrator i crtač satiričar 1950. godine, a od 1953. godine redovno je objavljivao svoje crteže i satire u nedeljniku „Pšekroj“. Pet godina kasnije, 1958. objavio je svoju prvu dramu „Policajci“, (koja je dve godine kasnije, 1960, igrana na sceni Ateljea 212 u režiji Branka Pleše, i 1996. u režiji Darijana Mihajlovića), a svetsku slavu donela mu je drama „Tango“ iz 1964. godine (2015, Atelje 212). Napisao je i drame Emigranti (1975, Atelje 212), Ambasador (1982, Atelje 212), Grbavac i Pešice, koje se sa velikim uspehom igraju na pozornicama širom sveta.

Autor izložbe Pavel Hara bio je lični sekretar pisca. Izložba traje do 29. novembra 2015.


Објављено

у

од

Ознаке: